WYCIECZKA KLAS POLICYJNYCH W BIESZCZADY

W dniach 21 – 25 maja młodzież z klas policyjnych, wzmocniona uczennicami z klasy drugiej gimnazjum uczestniczyła w wycieczce autokarowej w Bieszczady. Wzięło w niej udział 37 uczniów oraz wychowawcy i opiekunowie. Jako bazę wypadową w góry wybraliśmy ośrodek „Matiaszówka” , niedaleko Polańczyka. Pierwszego dnia, zmęczeni wielogodzinną jazdą autokarem, tuż przed kresem podróży zatrzymaliśmy się w malowniczej miejscowości Myczkowce. Znajduje się tam jeden z najbardziej niezwykłych i unikatowych Ogrodów Biblijnych w Polsce. Zobaczyć tu można ponad 110 gatunków roślin w otoczeniu scen biblijnych. Następnie byliśmy na punkcie widokowym "Skałki Myczkowieckie" , z którego można podziwiać widok na okolicę. Ostatnim celem była zapora wodna na Sanie, która tworzy sztuczne Jezioro Myczkowieckie. Z tamy rozciąga się wspaniała panorama na okoliczne wzniesienia. Po dobrze „przespanej” nocy, pełni energii

ruszyliśmy na podbój Bieszczad. Pojechaliśmy do miejscowości Muczne. Najpierw zwiedziliśmy pokazową zagrodę żubrów. Większość z uczestników wycieczki po raz pierwszy mogła na żywo zobaczyć stado tych wspaniałych zwierząt. Potem wybraliśmy się na kultowy szlak górski przebiegający z Mucznego do Wołosatego. W czasie naszej wędrówki po drodze zdobyliśmy Bukowe Berdo, Krzemień i najwyższy szczyt polskich Bieszczad – Tarnicę. Cały czas obcowaliśmy ze wspaniałą panoramą otaczających nas gór. Po 7 godzinach wędrówki mogliśmy wrócić na zasłużony wypoczynek. Następnego dnia jeszcze bardziej „wyspani” i w lepszej formie fizycznej udaliśmy się na przełęcz Wyżną. Celem było dotarcie do kultowego schroniska „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej. Ze szczytu mogliśmy podziwiać Bieszczady z każdej strony. Można było zobaczyć Połoninę Caryńską, Pasma Szerokiego Grzbietu, Krzemienia, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Wysokiego Działu. Widoki, że aż dech zapierało. Następnie zeszliśmy do parkingu w Berehach Górnych i pojechaliśmy do Polańczyka. Tam czekała na nas kolejna atrakcja, rejs statkiem „Tramp” po Jeziorze Solińskim. Mogliśmy podziwiać znane z piosenki Wojciecha Gąsowskiego „Zielone Wzgórza nad Soliną”. Pogoda wspaniała, widoki jeszcze lepsze. Czwartego dnia czekał na nas 15 kilometrowy szlak z osady Polanki do miejscowości Kalnica. Po drodze zwiedziliśmy rezerwat przyrody „Sine Wiry” na rzece Wetlinka oraz pozostałości po nieistniejących już wsiach: Zawój, Łuh, Jaworzec. Niestety, tego dnia pogoda już tak nam nie sprzyjała. W czasie wędrówki spotkała nas niezła ulewa. W dalszej części była wizyta w Bacówce i możliwość zaopatrzenia się w produkty owcze (sery, oscypki i makarony serowe). Później przejazd do miejscowości Równia i zwiedzanie drewnianej greko-katolickiej cerkwi z XVIII wieku. Widok z zewnątrz oraz wizyta wewnątrz robi wrażenie, jak nic „cud architektury”. Ostatnim celem naszego pobytu w Bieszczadach była Zapora Wodna w Solinie. Przechodząc liczącą 664 metry długości zaporę można podziwiać piękne widoki na Jezioro Solińskie i otaczające je wzgórza, dalej w tle panorama Wysokich Bieszczad. Wymarzone miejsce na „selfie”. No i na koniec zakupy pamiątek na promenadzie przy zaporze. Tak zaopatrzeni mogliśmy wyruszyć ostatniego dnia w podróż powrotną do Bydgoszczy. Podczas wycieczki udało nam się zrealizować zaplanowane cele. Wszyscy „przeżyli”, niektórzy z małymi dolegliwościami ( obtarcia, rany głowy, bóle nóg i ogólne zmęczenie ), prawdziwi – „zdobywcy gór”. Wyjazd należy uznać za bardzo udany. Pomimo dużego wysiłku fizycznego, dobry humor nas nie opuszczał, młodzież dobrze się integrowała. Wychowawcy klas policyjnych: Jarosław Szczepaniak, Jacek Kurowski oraz opiekunowie: Ewa Ziółkowska, Lidia Kliniewska Zdjęcia z wycieczki dostępne w Galerii.

Wednesday the 24th. Webmaster: Marcin Garbulski, Administrator: Maciej Kosmala, Marcin Garbulski | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins