Niezapomniane przeżycie!!!

Z dumą i wzruszeniem możemy powiedzieć, że wszyscy, którzy byli w naszej szkole na ,,żywej lekcji historii ” połączonej z wystawą dokumentów i fotografii: ,,Polskie drogi do wolności”, przeżyli niezwykłe chwile. Wysłuchaliśmy poruszających wspomnień . Romana Władysława Bara - Prezesa Honorowego Stowarzyszenia ,,Borowiczan”, żołnierza Armii Krajowej, deportowanego do łagrów NKWD nr 270 Borowicze  w ZSRR.
Uczniowie SP 40, Gimnazjum nr 31 i XII LO przedstawili program artystyczny, który poruszył serca naszych honorowych gości i wszystkich obecnych na uroczystości.
Poniższy wiersz specjalnie na tę lekcję historii, został napisany przez p. Mariolę Wolnik.  w doskonały sposób nawiązuje do wystawy: ,,Polskie drogi do wolności”:

Wolność,  a  droga do  niej  kręta  czasem.
Przemykała  się  pod  murem,  z  drżącym  sercem  biegła  lasem.

Pod  ostrzałem  karabinów,  bez  rozkazu
broń  nosiła,  albo  cicho  szła  do  gazu.

Czasem  ranna  nasza  Wolność  gdzieś  leżała,
albo  w  tłoku  przed  łapanką  uciekała.

Pracowała  ponad  siły  w  ostrym  mrozie,
albo  stała  w  dwuszeregu  gdzieś  w  obozie.

Nim  strzelili  do  niej  w  plecy – zapłakała.
Była  jeszcze  taka  młoda  i  nieśmiała.

Nasza  Wolność – sercu  droga,  sercu  miła
dnia  każdego  wraz  z  nadzieją  się  rodziła.

I stawała  wśród  żołnierzy  przy  ich  boku.
I śpiewała  tak  jak  oni  w  równym  kroku.

Dziś  odwiedza  ich  mogiły,  bo  pamięta,
jak  walczyli  jej  żołnierze,  jej  Orlęta.

Teraz  siedzi  wśród  nas  cicho  i  nieśmiało.
Oby  nigdy  nam  jej  już  nie  brakowało.

Za  tę  Wolność  i  Ojczyznę  dziękujemy
Tak  szczęśliwi,  że  w  spokoju  żyć  możemy.

Autorami uroczystości są p. Jacek Kurowski  i p. Marta Kowalczyk-Wojtkowiak.
Cieszymy się bardzo, że frekwencja dopisała i oprócz uczniów naszej szkoły, a także  mieszkańców Osowej Góry gościliśmy uczniów i nauczycieli  z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych: Zespołu Szkół nr 8, Zespołu Szkół nr 16, Zespołu Szkół nr 22, Zespołu Szkół nr 23 i Zespołu Szkół nr 2.
Wszystkim obecnym na naszej niecodziennej lekcji historii dziękujemy za przybycie                    i stworzenie niezwykłej atmosfery.
W imieniu obecnych na uroczystości weteranów II wojny światowej, dziękujemy                    ks. Henrykowi Dziemińskiemu i mieszkańcom Osowej Góry za przygotowanie wspaniałego poczęstunku ,,od serca” dla naszych gości. Galerię możecie zobaczyć klikając tutaj

Wednesday the 22nd. Webmaster: Marcin Garbulski, Administrator: Maciej Kosmala, Marcin Garbulski | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins